БЕЗПЕЧНЕ КОРИСТУВАННЯ ГАЗОМ У ПОБУТІ

Дата: 16.02.2022 11:21

Кожен день люди використовують газ у побуті. Ми готуємо їжу на газових плитах, гріємо воду газовими колонками, обігріваємо свої оселі тощо.

При правильному використанні природний газ є безпечним для людини. Сучасне суспільство не може існувати без газу. Проте, водночас, газ несе у собі неабияку небезпеку. Одна маленька помилка може спричинити надзвичайну ситуацію, привести до справжньої трагедії, загибелі десятків людей. Наслідками недотримання правил безпеки використання газу стають вибухи, пожежі, отруєння.

З настанням осінньо – зимового  періоду знову виникає проблема нехтування людьми правилами безпеки при користуванні газом. Наголошуємо, що користуватися будь-яким газовим приладом можна тільки при відчиненій кватирці, щоб у приміщення постійно поступало свіже повітря. Та коли на вулиці стає холодно, люди не просто зачиняють вікна, а й заклеюють їх. Тому часто причиною виникнення надзвичайних подій є необізнаність та безвідповідальність господарів.

Наприклад, дуже важливим питанням є перевірка димовентиляційних каналів на наявність тяги. Перевіряти тягу у каналі треба за допомогою аркуша паперу. Якщо він притягнувся, то все гаразд. Якщо ні – користуватись газовими приладами небезпечно. Майже у кожному районі області є спеціалізовані організації, які мають дозвіл на обслуговування димовентиляційних каналів, і при виявленні несправності або відсутності тяги, необхідно звертатися саме до них. У жодному разі не можна перевіряти тягу сірником.

Взимку необхідно слідкувати, аби до димоходів не потрапляв сніг та не було обледеніння. Цегляні димоходи повинні проходити перевірку і чистку двічі на рік, азбесто-цементні – раз на рік. Після перевірки спеціалізованою організацією складається акт, який надається абоненту та газовому господарству.

Якщо ви відчули запах газу – це може бути витік. Одразу організуйте провітрювання приміщення. Закрийте всі крани на газопроводі та перед газовими приладами. Не користуйтеся електроприладами: іскра може спричинити вибух. Зі стаціонарного телефону, а краще вийдіть з квартири і з мобільного наберіть «104»! Вам цілодобово готові надати допомогу.

На Кіровоградщині газ у побуті використовують як мешканці багатоповерхових житлових будинків, так і приватного сектору. Прикро констатувати той факт, що досить часто люди роблять зовсім неприпустимі речі, в результаті чого гинуть. Наприклад, використання для обігріву приміщення печей для приготування їжі. Це велика помилка людей, причому всіх вікових категорій. Популярністю в цій справі користуються саме газові плити. Наголошуємо: це суворо заборонено! Для згорання 1 кубічного метру газу потрібно 10 кубічних метрів повітря. Тобто відбувається згорання свіжого повітря у приміщенні. У кращому випадку це призводить до головного болю, у гіршому – отруєння газом та навіть вибуху.

Важливо також, аби батьки не підпускали до газового обладнання дітей віком до 7 років, а навчали їх, як діяти при появі запаху газу в приміщенні.

Кожен рік архів трагічних випадків в Україні, пов’язаних з використанням газу, поповнюється. Дехто вважає, що з ним біди статися не може, інші взагалі не замислюються над питанням власної безпеки. Але статистика свідчить, що це помилкова думка!

ВАТ "Кіровоградгаз" нагадує усім споживачам природного газу, що своєчасне технічне обслуговування газових приладів – запорука їх безпечного функціонування. Аби не залишитись без газопостачання та уникнути можливих аварійних ситуацій, споживачам природного газу необхідно потурбуватися про свою безпеку та організувати перевірку стану системи вентиляції і димоходів житлових будинків, дотримуватись правил безпеки та не залучати до ремонту та заміни газового обладнання сторонніх осіб.

Нажаль, більшість людей здатні вчитися тільки на своїх помилках. Проте, пам`ятайте, що з безпекою жартувати не можна. Тут кожна помилка може стати останньою, і не тільки для вас.

Для забезпечення безпечної життєдіяльності населення та попередження нещасних випадків при використанні газу в побуті, необхідно пам’ятати декілька простих правил:

- не дозволяйте користуватися газом дітям дошкільного віку;

- переконайтесь у відсутності запаху газу і тільки тоді запалюйте газ;

- перед включенням газових приладів із відводом продуктів згорання у димохід, перевіряйте наявність тяги в димовому та вентиляційному каналах приміщень;

- при роботі газових приладів відчиняйте віконну кватирку;

- не залишайте без нагляду увімкнені газові прилади і обов’язково вимикайте їх, виходячи з квартири.

Категорично забороняється:

- включати газові плити і духові шафи для обігріву квартири;

- самовільно здійснювати ремонт газового обладнання;

- встановлювати в приміщенні, де є газові прилади з відведенням продуктів згоряння в димові канали, примусову вентиляцію;

- при відсутності тяги чи зворотній тязі, а також під час сильних вітрів та атмосферних опадів користуватися газовими апаратами з відводом продуктів згоряння в димоходи.

Якщо ви виявили запах газу в приміщенідотримуйтесь наступних правил:

- закрити крани перед газовими приладами та на приладах, відчинити вікна та двері, створивши протяг для провітрювання приміщення;

- не вмикати і не вимикати електроприлади та освітлення, щоб запобігти утворенню іскри, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху;

- викличте аварійну бригаду за номером 104.

Негайно повідомляйте в аварійну службу за телефоном «104», якщо:

- ви відчули запах газу;

- раптово зник газ у будинку/квартирі;

- ви помітили втручання сторонніх осіб в роботу газових мереж;

- при аварійній ситуації: вибух, пожежа, обвал.