Перегонівська громада
Кіровоградська область, Голованівський район

Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу

Дата: 26.04.2023 06:15
Кількість переглядів: 92

Сьогодні Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф (Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу)!

26 квітня в Україні є Днем Чорнобильської трагедії!

На Чорнобильській атомній електростанції, 26 квітня 1986 року, — планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто велику кількість небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які зараз входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.

Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 мешканців Білорусі, України та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії.

Забруднено близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЕС як виробника електроенергії було припинено.

Аварія на Чорнобильській АЕС стала одним з похмурих символів трагедії, до якої може призвести техногенна катастрофа. 26 квітня відзначається Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, в пам'ять

ночі 1986 року коли о 01:23 на Чорнобильській АЕС, яка знаходиться на території України, стався вибух. Будівля четвертого енергоблоку, покрівля машинного залу частково обвалилися. У різних приміщеннях і на даху виникло понад 30 вогнищ пожежі. В результаті аварії стався викид в навколишнє середовище до 380 000 000 кюрі радіоактивних речовин, зокрема ізотопів урану, плутонію, йоду-131, цезію-134, цезію-137, стронцію-90.

Ця катастрофічна аварія трапилася при плановому відключенні реактора, що тривало всього 20 секунд. Її результатом стало згубне радіоактивне зараження в радіусі 30 кілометрів. Всього в атмосферу було викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч квадратних кілометрів в 12 областях, радіаційному забрудненню піддалися і регіони РРФСР з територією майже 60 тисяч квадратних кілометрів і з населенням 2,6 мільйона осіб. Також були забруднені 46,5 тисяч квадратних кілометрів території Білорусії, де проживало до 20 відсотків населення цієї країни.

Загальна кількість тільки ліквідаторів цієї аварії (включаючи наступні роки) склала близько 600 тис осіб.

У 2003 році, Генеральна Асамблея ООН в резолюції A/RES/71/125 проголосила Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу, який відзначається 26 квітня.

Чорнобильська атомна електростанція, скорочено ЧАЕС - вже зупинена атомна електростанція, яка знаходиться в 2-х кілометрах від міста Прип’ять, що в Київській області. АЕС фактично діяла з 1977 по 2000 рік.

За Міжнародною шкалою ядерних подій Чорнобильська аварія оцінюється по максимальному 7 рівню і характеризується як така що нанесла «важкі наслідки для здоров’я людини та для навколишнього середовища». Трагедія забрала життя тисяч людей, стала причиною багатьох, переважно онкологічних захворювань, принесла величезний збиток для навколишнього середовища і, в кінцевому результаті вплинула навіть на хід історії. Жахливі наслідки цієї трагедії відчуваються досі.

У листопаді 2016 над четвертим енергоблоком ЧАЕС почали встановлювати новий саркофаг. Шануймо пам'ять тих ліквідаторів, які віддали свої життя та втратили здоров’я рятуючи світ від наслідків катастрофи.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора